Naturopatia

Naturopatia jest to terapia naturalnymi metodami opierająca się na założeniu ochrony energii życiowej. Terapia za pomocą naturoterapii wykorzystują wiele dziedzin i metod leczniczych, mając na celu poprawę zdrowia oraz jakości życia.

Hipnoza

HipnozaJedną z metod terapii zaburzeń psychicznych jest zastosowanie hipnozy. Hipnoza otwiera drzwi do podświadomego umysłu, co umożliwia dokonanie zmian w naszym sposobie myślenia i działania.

Hipnoza sugestywna polega na wprowadzeniu do podświadomości pacjenta jakiejś myśl. Gdy świadomość pacjenta powraca, podświadomość ciągle przechowuje wprowadzoną myśl i dzięki temu pacjent działa zgodnie z zakodowanymi podczas terapii wskazówkami. Przykładem może być rzucenie palenia. Hipnoterapeuta koduje w podświadomości pacjenta stwierdzenie, że palenie papierosów powoduje mdłości. Po zakończeniu hipnozy na samą myśl o paleniu u zahipnotyzowanego pojawiają się mdłości.

Hipnoza jest tym stanem świadomości podobnym do snu, stanem głębokiego relaksu. Hipnoza relaksacyjna jest jedną z metod radzenia sobie ze stresem i osiągnięciem harmonii i równowagi wewnętrznej.

Hipnoza regresyjna polega na wyprowadzeniu pacjenta w stan, który pozawala na przypomnienie sobie wydarzeń, myśli, uczuć z przeszłości. Hipnoza regresyjna jest stosowana do rozwiązywania poważnych problemów emocjonalnych, których źródła tkwią w wydarzeniach z dzieciństwa.

Hipnoza energetyczna polega na wykorzystaniu energetyki ciała hipnotyzera na to co myśli, czuje, w jakim jest stanie umysłu jest zahipnotyzowany. Pozwala ona na wprowadzenie kogoś w hipnozę bez używania słów, a jedynie za pomocą przekazywania energii.

Bioenergoterapia

U podstaw bioenergoterapii leży przekonanie, że człowiek posiada układ energetyczny. Energia krąży po całym naszym organizmie, jest wchłaniana i wydalana. Bioenergoterapia zajmuje się terapią ludzkiego organizmu poprzez badanie i wpływanie na energię organizmu.

Zaburzenia energetyczne pojawiają się najpierw w aurze, potem przenoszą się na ciało powodując choroby. Bioenergoterapeuci obserwując aurę, mogą zatem określić predyspozycje człowieka do niektórych schorzeń. Uzdrowicielska moc bioenergoterapii polega na przekazywaniu poprzez dotyk, delikatny masaż lub zbliżenie ręki na pewną odległość energii bioenergoterapeuty.

Arteterapia (terapia poprzez sztukę)

ArteterapiaTerapia sztuką, czyli arteterapia wykorzystuje twórczość pacjenta w terapii. Ta metoda terapii polega na tym, że przy wsparciu terapeuty uczestnik arteterapii tworzy obrazy, rzeźby, wiersze, a następnie dzieli się z terapeutą zawartymi w nich znaczeniami. Pacjent wspólnie z terapeutą odkrywa też zupełnie nowe znaczenia swoich dzieł w których ukryte jest podwójne znaczenie.

Do głównych celów arteterapii możemy zaliczyć:

  • obniżenie poziomu stresu i napięcia,

  • podnoszenie poczucia własnej wartości,

  • rozwijanie umiejętności interpersonalnych,

  • poznawanie motywów własnych zachowań,

  • rozwijanie spontaniczności i wyrażania własnych uczuć.

Sylwoterapia (energia drzew)

SylwoterapiaDrzewoterapia polega na pobudzaniu organizmu do samoleczenia poprzez jego kontakt z drzewami. Sylwoterapia jest wykorzystywana w terapii autyzmu czy depresji i popiera się na działaniu energetycznym drzew.

Przed rozpoczęciem drzewoterapii warto poszukać odpowiedniego drzewa – zdrowego,  pozbawionego narośli, huby drzewnej lub jemioły.

Sylwoterapia nie polega tylko na obejmowaniu drzewa.  Dobrze jest usiąść pod nim, opierając się o pień lub stanąć i dotykać go czołem. Następnie po wybraniu odpowiedniej pozycji powinniśmy skupić się na kontakcie z naturą i pozostać w nim jak najdłużej. Podczas kilkunastominutowego seansu należy się wyciszyć i wsłuchać w „bicie serca drzewa”.

Dogoterapia