Poczucie winy i wstydu to bardzo bliskie, często powiązane ze sobą uczucia.

Poczucie winy jest emocją społeczną, gdyż wiąże się z naszym wyobrażeniem tego, co inni mogą myśleć i czuć wobec nas. Poczucie winy powstaje w nas na skutek łamania norm, sprzeciwianiu się zasadom, a najczęściej wtedy gdy zadajemy komuś komu nie chcemy cierpienie. Poczucie winy mamy wtedy, kiedy nie jesteśmy wier­ni sobie.

Poczucie winy współtowarzyszy często różnym problemom natury psychicznej, depresji, samotności, problemom małżeńskim, alkoholizmowi, narkomanii oraz zaburzeniom nawyków np. patologicznemu hazardowi.

Poczucie wstydu odczuwamy natomiast wtedy, kiedy nie jesteśmy takimi ludźmi, jakimi chcieliby nas widzieć inni bez względu na to, kim mielibyśmy według niego być. Wstyd może być zarówno negatywny, jak i pozytywny. Negatywny jest powodowany świadomością bycia niedoskonałym, a pozytywny pozwala na trzymanie się norm społecznych.

Oba te uczucia potrafią niestety zachwiać harmonią naszej psychiki, dręczyć i utrudniać życie. Rozwiązaniem jest podjęcie terapii, która pomoże uporać się z winą i wstydem.