Długotrwały stres niekorzystnie wpływa na ludzką psychikę. Radzenie sobie ze stresem nie jest łatwe, ponieważ życie pełne jest trudnych sytuacji, a szybki tryb życia jest coraz bardziej popularny.

Stresem jest zarówno gwałtowne wydarzenie takie jak utrata kogoś bliskiego, udział w wypadku drogowym, strata pracy, ale także długotrwały stan, który powoduje u nas podenerwowanie – styl życia, pośpiech, nieuporządkowanie, toksyczne relacje z innymi ludźmi.

Wszystko o stresie – skąd się bierze stres?

Stres to zaburzenie samoregulacji procesów biologicznych działających czynnie w naszym organizmie i umyśle. Rozróżnia się dwa typy stresu – stres fizyczny i stres biologiczny. Ten pierwszy odczuwamy najczęściej.

Dlaczego się stresujemy? – przyczyny

Nie istnieje jedna przyczyna powstawania stresu. Na nasze bodźce psychiczne wpływają takie czynniki jak temperatura, wibracje. stan nieważkości, dźwięki, promieniowanie (jonizujące lub mikrofalowe). Nasz zegar biologiczny zostaje poddawany codziennym regulacjom takim jak wpływ oświetlenia, temperatura pomieszczenia czy ustalona pora posiłków. Kolokwialnie mówiąc – stres wynika z mechanizmów faktorów zewnętrznych oddziałujących na nas i na nasze ciało. Jeżeli te mechanizmy zostaną przez nas zaakceptowane w myślach – stres się nasila. Jeżeli mechanizm naszego zegara biologicznego jest rozstrojony – należy go nastroić.

Jak poradzić sobie ze stresem? – zasady

Radzenie sobie ze stresem nie jest łatwe, ale jest kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać, by lepiej sobie z nim radzić:

 

Odpoczynek to naturalna i najlepsza forma regeneracji. Uczucie stresu jest mniej odczuwalne, a organizm ma czas na zregenerowanie wszystkich komórek. Zalecana forma odpoczynku to krótkie drzemki około 15 – 30 minutowe raz / dwa razy dziennie.

Będąc niewyspanym, twój zegar biologiczny jest rozstrojony – minimalne, zalecane godziny snu to od 8 godzin do 9. Pamiętajmy by kłaść się w wywietrzonym pokoju – zabija to bakterie i wzmacnia nasz organizm.

 

Odpowiedni tryb życia, jest bardzo skuteczną opcją pozbycia się stresu. Możemy zająć się sportem – siłownia, bieganie, sztuki walki. Idealną opcją również będzie na zapisanie się do szkół wieczorowych oferujących dodatkowe zajęcia z plastyki, gry na gitarze itd.

 

Odpowiednio dobrana dieta dostarczy naszym komórkom mózgowym odpowiednich witamin i odżywek, dzięki którym regeneracja i “stan wolnego umysłu” zostaną szybciej włączone w naszym organizmie.