Długotrwały stres niekorzystnie wpływa na ludzką psychikę. Radzenie sobie ze stresem nie jest łatwe, ponieważ życie pełne jest trudnych sytuacji, a szybki tryb życia jest coraz bardziej popularny.
Stresem jest zarówno gwałtowne wydarzenie takie jak utrata kogoś bliskiego, udział w wypadku drogowym, strata pracy, ale także długotrwały stan, który powoduje u nas podenerwowanie – styl życia, pośpiech, nieuporządkowanie, toksyczne relacje z innymi ludźmi.
Wszystko o stresie – skąd się bierze stres?
Stres to zaburzenie samoregulacji procesów biologicznych działających czynnie w naszym organizmie i umyśle. Rozróżnia się dwa typy stresu – stres fizyczny i stres biologiczny. Ten pierwszy odczuwamy najczęściej.
Dlaczego się stresujemy? – przyczyny
Nie istnieje jedna przyczyna powstawania stresu. Na nasze bodźce psychiczne wpływają takie czynniki jak temperatura, wibracje. stan nieważkości, dźwięki, promieniowanie (jonizujące lub mikrofalowe). Nasz zegar biologiczny zostaje poddawany codziennym regulacjom takim jak wpływ oświetlenia, temperatura pomieszczenia czy ustalona pora posiłków. Kolokwialnie mówiąc – stres wynika z mechanizmów faktorów zewnętrznych oddziałujących na nas i na nasze ciało. Jeżeli te mechanizmy zostaną przez nas zaakceptowane w myślach – stres się nasila. Jeżeli mechanizm naszego zegara biologicznego jest rozstrojony – należy go nastroić.
Jak poradzić sobie ze stresem? – zasady
Radzenie sobie ze stresem nie jest łatwe, ale jest kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać, by lepiej sobie z nim radzić: