Terapia depresji

terapia depresji

Leczenie depresji

Obecne tempo życia, skutki pandemii, kłopoty finansowe, złamane serca i stres są sprzymierzeńcami różnego rodzaju zaburzeń nastroju i zachowania.

Coraz częściej zgłaszają się do nas ludzie zatopieni w depresyjnym smutku albo z przymusem wykonywania obsesyjnych, natrętnych czynności, myśli i ruchów (OCD). Przyjeżdżają po pomoc ludzie przestraszeni, których lęk zakorzenia ich w nerwicy lękowej.

Terapia depresji
prywatny ośrodek leczenia depresji

Z roku na rok coraz więcej osób cierpi z powodu depresji. Zaburzenia depresyjne mogą występować zarówno u kobiet i mężczyzn w różnym wieku, jak i u dzieci i młodzieży. To poważny problem zdrowotny, którego nie należy bagatelizować. Dlaczego? Ponieważ depresja to choroba przewlekła, z tendencją do nawrotów, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne pacjentów. Nieleczone schorzenie może prowadzić do poważnych chorób, udarów, prób samobójczych, izolacji społecznej, zmian osobowościowych, rozwoju zaburzeń lękowych i psychicznych. Dlatego tak ważne jest,aby osoby z depresją jak najszybciej skorzystały ze specjalistycznej pomocy. Doskonałym wyborem będzie ośrodek leczenia depresji dla młodzieży lub dorosłych.

Leczenie depresji

Charakterystyka depresji

Depresja to choroba psychiczna, która charakteryzuje się uczuciem przygnębienia, smutku, brakiem energii, motywacji i radości z życia. Często towarzyszą jej również problemy z koncentracją, sennością, zaburzeniami apetytu oraz myślami samobójczymi. Terapia depresji ma na celu pomóc pacjentom w przezwyciężeniu tych objawów, poprawie samopoczucia i jakości życia.

Skutki depresji

Jakie są skutki depresji? Nieleczona choroba wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie pacjenta, lecz także na jego życie społeczne – relacje interpersonalne (z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami), pracę, sytuację ekonomiczną.
Do czego może prowadzić depresja?

  • powracające epizody depresyjne,
  • bezsenność,
  • zawały serca,
  • udar,
  • poczucie wyobcowania i samotności,
  • zaburzenia seksualne (problemy z erekcją, brak orgazmu),
  • próby samobójcze,
  • myśli prześladowcze,
  • problemy z koncentracją, skupieniem, nauką, zapamiętywaniem,
  • obniżona efektywność,
  • brak energii,
  • brak chęci do życia,
  • anoreksja,
  • otyłość,
  • dolegliwości bólowe głowy, brzucha, klatki piersiowej,
  • zaburzenia lękowe,
  • cukrzyca,
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie,
  • pesymizm,
  • negatywne myślenie,
  • trudność w podejmowaniu decyzji,
  • śmierć.
depresja

Depresja to choroba,
która wymaga terapii

terapia depresji
depresja

Depresja charakteryzuje się uczuciem przygnębienia,
smutku, brakiem energii,
motywacji i radości z życia


Depresja – objawy

Depresja może mieć różny przebieg u poszczególnych pacjentów. W początkowej fazie, choroba daje subtelne znaki, wraz z dalszym rozwojem, który może trwać latami, pojawiają się kolejne symptomy. Jakie są najczęstsze objawy depresji?

  • obniżenie nastroju w ciągu dnia,
  • apatia,
  • brak pewności siebie,
  • samokrytycyzm,
  • problemy ze snem,
  • odczuwanie smutku, pustki,
  • poczucie winy,
  • izolowanie się od bliskich/otoczenia,
  • zmęczenie,
  • lęk,
  • problem z logicznym myśleniem, podejmowaniem decyzji, koncentracją, uczeniem się, zapamiętywaniem,
  • brak łaknienia bądź wzmożony apetyt,
  • myśli samobójcze,
  • uczucie niezrozumienia.

Rodzaje depresji

Wyróżniamy kilka typów depresji. Każdy rodzaj choroby charakteryzuje się konkretnymi symptomami, może mieć inne podłoże, wymaga również podjęcia określonej terapii depresji.

Depresja endogenna – choroba rozwija się wskutek nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (zbyt niski poziom serotoniny, dopaminy, noradrenaliny w organizmie),w związku z czym osoba z depresją nie jest w stanie osiągnąć stanu zadowolenia, radości,satysfakcji życiowej. Objawy depresji endogennej są silne. Pacjent powinien zatem podjąć możliwie jak najszybciej odpowiednią terapię. Prywatny ośrodek leczenia depresji Life oferuje kompleksową pomoc i wsparcie dla pacjentów w różnym wieku. Leczenie obejmuje między innymi psychoterapię i leczenie farmakologiczne.

Depresja reaktywna – główną przyczyną pojawienia się tego rodzaju depresji jest trudne, traumatyczne, wywołujące silne emocje doświadczenie, takie jak śmierć bliskiej osoby, strata pracy, nieszczęśliwa miłość itd. Mimo że depresja reaktywna charakteryzuje się mniej nasilonymi objawami niż depresja endogenna, również wymaga terapii, np. w ośrodku leczenia depresji i nerwic.

Depresja lękowa (depresja agitowana) – objawia się drażliwością, napięciem, lękiem, stale towarzyszącym uczuciem zagrożenia. To ciężka postać choroby, z podwyższonym ryzykiem podejmowania prób samobójczych. Zamknięty ośrodek leczenia depresji to często najlepszy wybór w przypadku pacjentów cierpiących na depresję lękową.

Depresja poporodowa – pojawia się w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w trakcie porodu. Symptomy depresji poporodowej to: zmęczenie, brak siły, drażliwość, problemy ze snem, brak zainteresowania dzieckiem.

Depresja sezonowa – pojawia się jesienią i zimą, stanowiąc reakcję organizmu na zbyt małą ilość światła. Objawy depresji sezonowej to: gorszy nastrój, mniej energii, problemy ze snem, melancholia.

Choroba afektywna dwubiegunowa (psychoza maniakalno-depresyjna) – charakteryzuje się nawracającymi epizodami depresji i manii. Jest to choroba nieuleczalna, która wymaga leczenia.


Sposoby terapii depresji

Terapia depresji może być skuteczna, jednak wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania pacjenta. Warto również pamiętać, że depresja to choroba, która wymaga terapii, a unikanie terapii może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Istnieje wiele różnych podejść do terapii depresji, a wybór metody zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta oraz od nasilenia objawów. Niektóre z najczęściej stosowanych metod terapeutycznych to:

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

Polega na identyfikowaniu negatywnych myśli i przekonań, które wpływają na samopoczucie pacjenta i zmianie ich na bardziej pozytywne. Pacjent uczy się również nowych umiejętności radzenia sobie z trudnościami i wyzwiskami, co zwiększa jego poczucie kontroli i poprawia nastrój.

Terapia interpersonalna (IPT)

Skupia się na poprawie relacji interpersonalnych i komunikacji między pacjentem a innymi ludźmi, co może pomóc w łagodzeniu objawów depresji.

Terapia pozytywnej psychologii

Skupia się na wykorzystaniu technik i ćwiczeń, które pomagają pacjentom skupić się na pozytywnych aspektach życia i zwiększyć poczucie szczęścia i satysfakcji.

Terapia farmakologiczna

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych, które zmniejszają nasilenie objawów depresji. W przypadku poważnych objawów depresji, leki często są stosowane w połączeniu z terapią psychologiczną.


Wiemy jak Ci pomóc

Wychodząc Wam naprzeciw stworzyliśmy dom dla smutnych, pogubionych i znerwicowanych ludzi. Dom, w którym nie ma przymusu, gdzie zostaniecie otuleni profesjonalną opieką terapeutyczną i wsparciem przyjaznych ludzi. Tu możesz się bezkarnie wyspać, poczytać w ciszy, posiedzieć przy kominku i zjeść dobre jedzenie. Pokoje są przytulne i ciepłe, a ludzie, którzy u nas bywają, mówią, że czują się dobrze i bezpiecznie.

Psychoterapeuci przerobią z Tobą najtrudniejsze sprawy i Cię wzmocnią. Rozluźnisz mięśnie, przewietrzysz umysł i przekonasz się, że postawiłeś na siebie. Z nami wyciszysz układ nerwowy korzystają z wielu atrakcji – basenów, saun, jacuzzi czy masaży. Mamy bibliotekę pełną kojących książek i szafkę z pysznymi herbatami.

Nasz dom jest położony w przepięknym zakątku w Beskidach, gdzie jesteś blisko przyrody – możesz wybrać się na spacer lub na wycieczkę w góry, albo po prostu posiedzieć na tarasie. Nic nie daje nam takiej siły jak energia przyrody.

Ośrodek leczenia depresji Life

Jeszcze do niedawna zaburzenia o podłożu psychicznym były tematem tabu, przez co osoby borykające się z depresją, nerwicą czy innymi chorobami czuły się niezrozumiane, osamotnione, wykluczone z życia społecznego. Obecnie powstaje coraz więcej ośrodków leczenia depresji, w których pacjenci mogą powrócić do pełni zdrowia i sił, a także odzyskać motywację do działania oraz sens i radość życia. Jednym z takich miejsc jest prywatny ośrodek leczenia depresji Life.

Dlaczego warto wybrać naszą placówkę? W ośrodku leczenia depresji Life Haven pracują wyłącznie wykwalifikowani specjaliści, którzy dobierają indywidualną terapię oraz otaczają troskliwą opieką każdego z pacjentów po to, by jak najszybciej mógł wrócić do zdrowia. Terapia depresji w prywatnej placówce to nie tylko spersonalizowane podejście do każdego chorego, lecz także najlepsze metody leczenia.


Depresja i Nerwica to trudne towarzyszki,
ale się zdarzają i często objawy choroby nas ratują,
bo dzięki nim zaczynacie o siebie dbać.

Prywatny ośrodek leczenia depresji Life – przebieg terapii

Leczenie depresji w prywatnym ośrodku Life Haven obejmuje:

psychoterapię – dzięki temu pacjent jest w stanie zrozumieć swoje uczucia, poradzić
sobie z problemami życiowymi, zmienić swoje myślenie na pozytywne, lepiej komunikować
się z innymi ludźmi,

leczenie farmakologiczne – stosowane leki pomagają w redukcji symptomów depresji.

Pierwszym etapem zawsze jest wizyta konsultacyjna

Podczas konsultacji terapeuta ustala wstępną diagnozę oraz plan działania. Wiemy jak Ci pomóc.


    Ośrodek Life
    Skontaktuj się z nami
    Czym się zajmujemy?
    Zobacz inne terapie